Programme (Draft)

Programme Director
Slot Activity Delegate Venue
09:00 – 10:45 Registration All Registration Table
11:00 – 11:20 Opening and welcome and Address from SAASTA Dr Nukeri Managing Director: NRF|SAASTA
11:20 – 11:40 Objectives of the 2019 Conference Mr Isaac Ramovha Director: DST Science Promotion Main Venue: Diamond Auditorium
11:40 – 12:10 Update on the STEMI Olympiads and Competitions Mr Moloko Matlala Science Education Manager: SAASTA Mr Daniel Maubane: Chairperson: ASTEMI Main Venue: Diamond Auditorium
12:10– 12:30 Introduction of the Guest Speaker Programme Director Main Venue: Diamond Auditorium
12:30 – 13:00 Keynote Address Main Venue: Diamond Auditorium
[Profile of the guest]
13:00 – 14:00 Lunch All Dining Area
Programme Director
14:00 – 14:30 Empowerment workshop: Edtech tools to use in the classroom to make STEM more meaningful Mr Steve Sherman Living Maths Main Venue: Diamond Auditorium
14:30 – 15:00 Using STEMI competitions as a platform to promote and enhance inclusivity. Mr Fhulufelo Khomola and Ms Makama Sci-Bono Main Venue: Diamond Auditorium
15:00 – 15:30 Presentation: Are Olympiad training programmes effective? Interrogating learners’ views on a Mathematics Olympiad training programme Dr Vasuthavan Govender AMESA Main Venue: Diamond Auditorium
15:30 – 15:40 Tea Break All Tea Area
15:40 – 16:00 Presentation: Competition Day creates an interest in engineering Ms Zelda Janse Van Rensburg Tshwane University of Technology Main Venue: Diamond Auditorium
16:00 – 16:20 Presentation: Continuing the Legacy of Nelson Mandela of Freedom though STEM education Mr Pathy Chetty Eskom Expo for Young Scientist Main Venue: Diamond Auditorium
16:20 – 16:40 Discussion: Questions, Comments & Responses All Main Venue: Diamond Auditorium
16:40 – 17:00 Announcements Programme Director Main Venue: Diamond Auditorium
17:00 Commute to the hotel Hotel guests only
 
Programme Director
Slot Activity Delegate Venue
06:30 – 07:30 Commute to the conference venue Hotel Guests only
07:00 – 08:15 Morning Tea Non-Guests Tea Area
08:30 – 08:40 Opening and Welcome Programme Director Main Venue: Diamond Auditorium
08:40 – 09:00 Presentation: CAPS mathematics scaffolding and competitions via mobile devices – reflection on experiences with the TouchTutor® Quiz educational application in schools of the Eastern Cape Province Prof Olivier and Dr Collett Nelson Mandela University Main Venue: Diamond Auditorium
09:00 – 09:20 Presentation: Expo for Young Scientists in the Stellenbosch region – sharing of 20 years’ best practice Ms Erika Hoffman SUNCEP, Stellenbosch University Main Venue: Diamond Auditorium
09:20 – 09:40 Presentation: SANGO – The South African National Geography Olympiad: A growing online Olympiad Prof Tracy McKay and Mr Milton Milaras University of South Africa Main Venue: Diamond Auditorium
09:40 – 10:00 Discussion: Questions, Comments & Responses All Main Venue: Diamond Auditorium
10:00 – 10:20 Presentation: ROBOTICS IN EDUCATION – THE RURAL REACH Mr Danie Heymans World Robotics Olympiad Main Venue: Diamond Auditorium
10:20 – 10:40 Presentation: A case study of the UP Siyanqoba mathematics enrichment programme: where did they go? Dr Harry Wiggins University of Pretoria Main Venue: Diamond Auditorium
10:40 – 11:00 Discussion: Questions, Comments & Responses All Main Venue: Diamond Auditorium
11:00 – 11:20 Tea Break All Tea Area
11:20 – 12:00 Presentation: Understanding Self-Regulated Learning and Self-Efficacy in Project-Based activities: Case Studies of selected Eskom Expo for Young Scientists (Expo) alumni Ms Krishnie Naidoo: Eskom Expo for Young Scientists Main Venue: Diamond Auditorium
12:00 – 12:20 Presentation: Developing Volunteers through Competition: First Lego League as means of development Mr Kesigan Govender: Kwa-Zulu Natal Science Centre Main Venue: Diamond Auditorium
12:20 – 12:40 Presentation: Integrating virtual mentorship into SAASTA’s Role Modelling programme Mr Rofhiwa Raselavhe Ms Joyce Khunou NRF|SAASTA Main Venue: Diamond Auditorium
12:40 – 13:00 Discussion: Questions, Comments & Responses All Main Venue: Diamond Auditorium
13:00 – 14:00 Lunch All Dining Hall
Programme Director
14:00 – 15:15 Panel Discussion: The use of technology and integrated digital platforms to stimulate learners to take part in problem solving activities, competitions and Olympiads in order to promote conceptual understanding. Ms Ellie Olivier SAMF Main Venue: Diamond Auditorium
15:35 – 15:55 Tea All Tea Area
15:55 – 16:15 Presentation: Traversing an Educational Gap in the 21st Century   Mr Nico Swartz Eskom Expo for Young Scientists Main Venue: Diamond Auditorium
16:15 – 16:35 Discussion: Questions, Comments & Responses
16:35 – 16:45 Announcements Programme Director Main Venue: Diamond Auditorium
18:00 Commute to the hotel Hotel Guests
 
Programme Director
Slot Activity Delegate Venue
06:30 – 07:30 Breakfast served Hotel Guests only Dining Hall
07:00 – 08:15 Morning Tea Non-Guests Tea Area
08:30 – 08:40 Opening and Welcome Programme Director Main Venue: Diamond Auditorium
08:40 – 09:40 Parallel Session – Demonstration: Locally Designed, Developed and Manufactured possibilities in Mechatronics, Robotics & Coding for Olympiads and Competitions Mr Jonathan Freese Break-away Room 1:Emerald (Ground Floor)
08:40 – 09:40 Parallel Session – Demonstration: How to GEAR? Locally and Globally in a changing environment Ms Patricia Gouws I-SET (UNISA) Break-away Room 2: Crystal/Garnet (First Floor)
08:40 – 09:40 Demonstration – Demonstration: Beyond Imagination, tale of space exploration Mr Andile Sikhakhane Sci-Bono Discovery Center Break-way Room 3: Amethyst (Lower Ground)
09:40 – 11:30 Parallel Session: Writing your abstract and conference paper –  Tips and Ideas Dr H Oosthuizen NECSA Break-away Room 1:  Ruby (Ground Floor)
09:40 – 11:30 Parallel Session: Brainstorm Session Break-away Room 2: Emerald (Ground Floor)
11:30 – 12:30 Demonstration: Planning for Successful Science Communication in Olympiads and Competitions Michael Ellis / Zamuxolo Matiwana NRF|SAASTA Main Venue: Diamond Auditorium
12:30 – 13:30 Lunch All Dining Hall
Programme Director
13:30 – 13:45 Breakaway Briefing [Programme Director] Main Venue: Diamond Auditorium
13:45 – 14:45 Break-away sessions:   Break-away Room 1:  Emerald (Ground Floor) Break-away Room 2: Crystal (First Floor) Break-away Room 3: Amethyst (Lower Ground) Break-away Room 4: Garnet (Second Floor)
14:45 – 15:05 Tea Break All Tea Area
Feedback from Break-away Sessions
15:05 – 15:20 Report: Group A:     Nominated speaker Main Venue: Diamond Auditorium
15:20 – 15:35 Report: Group B:    Nominated speaker Main Venue: Diamond Auditorium
15:35 – 15:50 Report: Group C:     Nominated speaker Main Venue: Diamond Auditorium
15:50 – 16:05 Report: Group D:     Nominated speaker Main Venue: Diamond Auditorium
16:05 – 16:25 Discussion: Questions, Comments & Responses All Main Venue: Diamond Auditorium
16:25 – 16:35 Announcements Programme Director Main Venue: Diamond Auditorium
16:35 – 17:30 Recess
17:30 – 18:15 Opening and Welcome including Remarks from the DST: Programme Director Pad Area: Outside (Lower Ground)
18:15 -20:00 Networking session and Cocktail dinner All Pad Area: Outside (Lower Ground)
20:00 – 20:15 Vote of Thanks NRF|SAASTA Pad Area: Outside (Lower Ground)
20:30 Departure to the hotel
 
Programme Director
Slot Activity Delegate Venue
06:30 – 07:30 Breakfast served and check out Hotel Guests Dining Hall
07:30 – 08:20 Commute to the conference venue Hotel Guests Reception
07:30 – 09:00 Morning Tea Non-Guests Tea Area
09:00 – 09:10 Opening and Welcome Programme Director Main Venue: Diamond Auditorium
09:10 – 09:25 [Slot available] Main Venue: Diamond Auditorium
09:25 – 09:45 Summary of the Conference Proceedings and Recommendations Mr Moloko Matlala NRF/SAASTA Main Venue: Diamond Auditorium
09:45 – 10:05 Key Deliverables: Going Forward Mr Bersan Lesch DST Main Venue: Diamond Auditorium
10:05 – 10:25 Morning Tea Break All Tea Area
10:25 – 10:45 Evaluation of the 2019 Conference Objectives Mr Isaac Ramovha DST Main Venue: Diamond Auditorium
10:45 – 11:05 Post Conference Evaluation NRF|SAASTA Main Venue: Diamond Auditorium
11:05 – 11:30 Vote of Thanks NRF|SAASTA Main Venue: Diamond Auditorium
11:30 – 13:30 Lunch All Dining Hall
 

For more enquiries:

  • Simon Rametse
  • +27 (0)12 392 9343
  • simon@saasta.ac.za