2021 Stemi CoP Conference

Programme

  • DAY 1: 20 JULY 2021
  • DAY 2: 21 JULY 2021
  • DAY 3: 22 JULY 2021
Tuesday
Programme Director: Mr Steve Sherman
09:00 – 09:05 Welcome
09:05 – 09:20 Overview of STEMI Community of Practice: Mr Moloko Matlala
09:20 – 09:25 Introduction of Deputy Minister: Dr Jabulani Nukeri
09:25 – 09:45 Conference opening: Mr Buti Manamela (Deputy Minister: Higher Education, Science & Innovation)
09:45 – 10:05 Message from NRF CEO: Prof Fulufhelo Nelwamondo
10:05 – 10:10 Introduction of Keynote Speaker: Mr Steve Sherman
10:10 – 10:30 Keynote Address: Dr Kristof Fenyvesi Researcher of STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Maths) and founder of Global STEAM network, Finnish Institute of Educational Research, University of Jyväskylä, Finland
10:30 – 10:50 Questions & Discussion
10:50 – 11:00 Break
11:00 – 12:15 Transformation and inclusivity in STEMI Olympiads and related competitions Mr Isaac Ramovha
12:15 – 12:45 Break
Programme Director: Dr Gillian Arendse
12:45 – 12:50 Welcome and Session Brief
Room 1 Session Chair: Dr A Binneman
Note: Papers are delivered consecutively
Room 2 Session chair: Mr Elijah Nkosi Room 3 Session chair: Mr J de Vries
12:50 – 13:40 Paper 1 (Non-Academic) (15min) Collaboration is more than working together towards the same goals. Mr A Schlemmer (Eskom Expo) Mr F Mashate (Scifest) Paper 2 (Non-Academic) (15min) Beyond the Rhetoric: Rethinking Reach and Access of Olympiads and Competitions for Rural Learners Ms K Naidoo (Eskom Expo) Mrs N Dookie (Eskom Expo) Mrs D Mlambo (Christof Meyer Maths and Science Centre) Paper 3 (Non-Academic) (15min) Extending the reach of STEMI Olympiads and Competitions through systemic interventions: Reflecting on the collaboration between the North West Provincial Department of Education and Eskom Expo for Young Scientists Ms Moloedi (Eskom Expo) Ms Mekgwe (NW DoE) Demonstration (50 min) GeoGebra Classroom for post-COVID Mathematics learner support over distance Prof W Olivier (Nelson Mandela University) Demonstration (50 min) Rural robotics clubs are possible Mr F Spies (Split Second Science)
13:45 – 14:35 Room 1 Session Chair: Dr Maria Kekana   Note: Papers are delivered consecutively Room 2 Session Chair: Mr A Mashakeni Room 3 Session Chair: Ms K Selepe
Paper 1 (Academic) (20 min) An exploratory analysis of the potential for the use of MOOCs in support of STEM engagement Dr P Gouws (UNISA) Prof H Lotriet (UNISA) Dr M Katumba (UNISA) Paper 2 (Non-Academic) (15min) How mathematical challenges can improve non-routine problem solving in learners from lower quintile schools. Ms M Trichardt (MG Analytics) Workshop (50 min) Topic: Coding Unplugged Facilitator: Dr J Greyling (University of Nelson Mandela) Workshop (50 min) Topic: Cyber Safety for Educators Facilitator: Prof E Kritzinger (UNISA)
Discussion on presentations (15 min)
14:35 – 15:00 Plenary discussion – Q&A
15:00 – 15:15 Networking Briefing and Ice Breaker: Mr Steve Sherman
15:15 – 15:45 Room 1 Networking Facilitator: Ms Catherina Steyn Room 2 Networking Facilitator: Mr Steve Sherman Room 3 Networking Facilitator: Mr Daniel Maubane Room 4 Networking Facilitator: Danie Heymans

Wednesday
Programme Director: Dr Gillian Arendse
09:00 – 09:10 Welcome and Session Brief
Room 1
Session Chair: Dr Anton Binneman
Note
: Papers are delivered consecutively
Room 2
Session Chair:
Mrs Buzani Khumalo
Room 3
Session Chair:
Ms Ellie Olivier
09:10 – 10:00 Paper 1 (Academic) (20 min)

The response of low quintile South African learners to a problem-based programme for developing skills relevant to the Expo for Young Scientists competition

Dr A Stott (University of Free State)
Paper 2 (Academic) (20 min)

A comparative analysis of approaches to the assessment of problem-solving activities Dr C Long (University of Johannesburg)

Dr A van der Nest (UNISA)
Demonstration (50 min)

Workshop on the process, and value, of geocoding schools participating initiatives or programmes

Ms M Trichardt (MG Analytics)
Demonstration (50 min)

When Mathematics meets Art Ms C Steyn (NMU)


Prof W Olivier (NMU
Discussion on presentations – 10 min
10:05 – 10:55 Room 1
Session Chair: Dr A Bissessur
Note:
Papers are delivered consecutively
Room 2
Session Chair:
Mr S Manxoyi
Room 3
Session Chair:
Mr V Naidoo
Paper 1(Non-Academic) (15min)

Do STEMI Olympiads and competitions enhance inquiry learning in the curriculum and prepare learners with C21 skills?

Mr D Haripersad (Western Cape Education Department) Mr L Manas (Eskom Expo)
Paper 2(Non-Academic) (15min)

Using environmental education to prepare learners for STEMI Olympiads and competitions in a transformational manner

Mr A Schlemmer (Eskom Expo). Ms CL Cloete (Wildlife & Environment Society of SA -WESSA)
Paper 3(Non-Academic) (15min)

Exploring Gender and Robotics - A case study of the I-SET Robotics, a community engagement project

Dr T Dirsuweit (UNISA) Dr P Gouws (UNISA)
Demonstration (50 min)

A framework for designing and communicating experimental investigations for the Expo for Young Scientists competition

Dr A Stott (Angela Stott Learning & Teaching Aids
Demonstration (50 min)

Toys from Trash - using online platforms to prepare learners for competitions

Dr T Reinhardt (UKZN – Science and Technology Education Centre) Mr C McCartney (Eskom Expo)
10:55 – 11:15 Plenary Discussion – Q&A
11:15 – 11:30 Morning Break
Programme Director: Mr Steve Sherman
Panel Discussion: Inclusivity in the digital era: How to bridge the digital divide
11:30 – 11:35 Introduction of Panellists
Dr Derek Fish (Director, UniZulu Science Centre)
Dr David Johnson (Adjunct Senior Lecturer, ICT4D, Computer Science Department, University of Cape Town)
Mr Daniel Johnson (Masters student in Astrophysics, UCT)
11:35 – 12:10 Panel Presentations
12:10 – 12:45 Discussion & Questions
12:45 – 13:30 Lunch Break
Programme Director: Mr Daniel Matsapola.
13:30 – 13:35 Session Brief
13:35 – 14:25 Room 1
Session chair: Mrs S Veldsman
Note:
Papers are delivered consecutively
Room 2
Session Chair:
Mr Lyndon Manas
Room 3
Session Chair:
Ms K Naidoo
Paper 1(Non-Academic) (15min)

Preparing learners for STEMI competitions: A case study of a collaborative online approach

Dr T Reinhardt Ms N Dookie
Paper 2(Non-Academic) (15min)

The Role of Print and Digital media in transforming Olympiads and competitions: A report on the significance of the reach by Eskom Expo for Young Scientists’ activities

Mr I Marume (Eskom Expo) Mr JeVanne Gibbs (Eskom Expo)
Paper 3(Non-Academic) (15min)

Developing a language of Science through cooperative learning in a rural grade 11 Life Science classroom

Mr A Obilana (PRAKIS Educational Services)
Educator Workshop GET (50 min)

Digital tools to level up your STEM teaching (online and off-line)

Mr S Sherman
Educator Workshop FET (50 min)

Physics

Dr D Fish
14:25 – 14:45 Plenary Discussion – Q&A
14:45 – 15: 05 STEMI Support and Development Framework: Final inputs and adoption
Mr B Lesch
15:05 – 15:15 Closure & Briefing for the 22 July

Thursday
Programme Director: Mr Parthy Chetty
09:00 – 09:10 Welcome & Guest Speaker Introduction
09:10 – 09:30 Dr Mmaki Jantjies - Head of Innovation Telkom (previously from University of Western Cape)
Topic: The role of youth in technology, reshaping our digital future
Profile: Mmaki Jantjies holds a PhD in Computer Sciences and is one of Africa’s foremost thought leaders in technology for development particularly in education technology. Having led two academic departments, she has published research on local and international academic journals and conferences as well as on several public platforms such as Popular Mechanics, Fast Company and CNBC.
09:30 – 09:45 Thematic Discussions Brief: Programme Director
10:00 – 10:50 Room 1
Facilitator: Mr Tsepo Majake
Scribe: Ms Nalini Dookie

Topic: Contemplated impact of STEMI
Room 2
Facilitator: Ms Thandeka Mhlanga
Scribe: Mr Lyndon Manas

Topic: The reach objective of STEMI
Room 3
Facilitator: Mr Daniel Matsapola
Scribe: Mr Chris McCartney

Topic: Collaborations, partnerships and cooperative opportunities necessary for successful STEMI Olympiads and competitions
10:50 – 11:05 Morning Break
11:05 – 11:15
11:15 – 11:30
Report back on Theme 1: Contemplated impact of STEMI Olympiads and competitions – Mr Tsepo Mojake
Discussion & Questions
11:30 – 11:40
11:40 - 11:55
Report back on Theme 2: The reach objective of STEMI Olympiads and competitions – Ms Thandeka Mhlanga
Discussion & Questions
11:55 – 12:05

12:05 – 12:20
Report back on Theme 3: Collaborations, partnerships and cooperative opportunities necessary for successful STEMI Olympiads and competitions - Mr Daniel Matsapola
Discussion & Questions
12:20 – 13:20 Conference Resolutions: Mr Moloko Matlala
13:20 – 13:25 Announcement of the 2023 Theme: Mrs Erna Taljaard
13:25 – 13:35 Vote of Thanks and Closure: Ms Krishnie Naidoo